V první řadě je třeba si určit, jak a kde budeme jízdní kolo používat a k čemu má jízdní kolo sloužit. K tomu nám dopomůže následující text, kde se dozvíte i jak správně nastavit posed, aby Vaše šlapání bylo co nejúčinnější.
Rozdělení jízdních kol podle způsobu využití
Horská kola (MTB)
Kola jsou určena pro jízdu v rozmanitém terénu od lehkého až po náročný. Výběr modelu se odvíjí od několika faktorů: nejčastěji využívaný terén, jeho náročnost, doba strávená na kole a jeho časté využívání. Tyto faktory jsou důležité pro technické vybavení kola. Např. pro jízdu v lehkém terénu lze vybrat model v základní technické výbavě a naopak pro náročný terén je lepší vybrat technicky lépe vybavený model, tomu odpovídá i cena. Horské kolo je možno použít i na silnici, ale pro svou konstrukci a typ používaných pneumatik není jízda na tomto povrchu tak efektivní jako u krosového kola.
Krosová kola
Kola určená jak do terénu, tak i pro silnice a cesty. Toto kolo vybírá cyklista, který bude kola zhruba z 80% používat na polních, lesních cestách a zpevněných komunikacích. Krátkodobě lze krosové kolo využívat v nenáročném terénu i mimo cesty. Konstrukce rámu je přizpůsobena pohodlnějšímu-napřímenějšímu posedu jezdce oproti kolu horskému. Tento typ kola je v poslední době velmi populární a je přímo předurčen pro cykloturistiku.
Touring kola
Tato kola jsou určena hlavně pro silnice a zpevněné cesty. Je vyloženě nevhodné tento typ kola využívat v jakémkoliv terénu. Touringové kolo je vhodné díky svému vybavení (blatníky, svítilny, nosič, atd.) jako dopravní prostředek.
Silniční kola
Tato kola jsou určena pro sportovní jízdu na silnicích a uzavřených okruzích. V žádném případě nedoporučujeme silniční kola využívat v jakémkoliv terénu.
BMX a freestyle kola
Kola určená pro využití buď na uzavřených okruzích a nebo zpevněných uzavřených prostorách určených pro tento druh kola. V žádném případě není vhodné využívat tato kola k jízdě na delší vzdálenosti.
Sjezdová kola
Tento typ kol je na první pohled zaměnitelný s horským kolem s odpruženou přední vidlicí a odpruženou zadní stavbou. Avšak svou konstrukcí dosahují vidlice sjezdového kola daleko vyšších zdvihů a tudíž je toto kolo určeno převážně pro jízdu z kopce dolů ve velmi náročném terénu.
ASL
Author sport lady je koncept tvorby dámských sportovních kol, cyklistických doplňků a oblečení, výhradně určených pro sportovně orientované cyklistky. ASL respektuje specifické ženské anatomické parametry a zároveň uspokojuje požadavky na designové ztvárnění jednotlivých kol a příslušenství reflektující aktuální módní trendy.
Pakliže si vyberete typ jízdního kola, který vám bude co nejvíce vyhovovat po stránce využití, je důležité vybrat si kolo také podle velikosti. Velikost kola se rozumí délka sedlové trubky.
Velikost kola je uváděna dle výrobce kola: v palcích, v centimetrech, v milimetech nebo značení S, M, L, XL.
Je potřeba se při výběru velikosti kola řídit obecnými pravidly:
Výška postavy | Výška rámu dle označení |
---|---|
do 165 cm | 15", 16", S, do 44 cm, do 500 mm |
160 - 170 cm | 17", 18", M, do 48 cm, do 520 mm |
170 - 185 cm | 19", 20" , L, do 52 cm, do 540 mm |
185 - 200 cm | 21", 22", XL, do 55 cm, do 560 mm |
nad 195 cm | 23", 24", 58-60 cm, nad 580 mm |
Průměry kola
- 12", 16", 20", 24" - dětská kola
- 26", 27.5" a 29" - kola MTB
- 28" - krosová, trekingová a silniční kola
Rozdělení rámů
- pánský
- dámský
Ženy ne vždy volí dámskou variantu rámu. Zejména sportovně založené ženy často volí pánskou variantu rámu vzhledem k jejich pevnější konstrukci.
Zdroj: www.author.cz